----


Gamma Surveyor Vario


Přehled Technické specifikace Ke stažení

Režimy měření:

 • Spectrum & Assay – spektrální měření s vyhodnocením koncentrací K, U, Th (%, ppm, ppm) a přirozeného dávkového příkonu záření gama (nGy/h nebo nSv/h) se zobrazením spektra (knihovna izotopů) a s volitelným časem měření (podle IAEA)
 • Dose Rate – měření přirozeného dávkového příkonu záření gama (nGy/h nebo nSv/h) volitelným časem měření (podle IAEA)
 • Search – rychlé vyhledávání pomocí cps histogramu a hlasitou zvukovou signalizací (typ. 90 dB u reproduktoru) s nastavitelným rozsahem cps a prahovou hodnotou

Režimy měření Spectrum & Assay a Dose Rate lze použít pro bodová měření, měření ve vrtu a kontinuální měření doplněné o GPS souřadnice.


Detektory:

Scintilační BGO (bismuth germanium oxide) detektory a NaI(Tl) (jodid sodný dotovaný thaliem) detektory v pouzdře z nerezové oceli. Viz Přehled.


Spektrální analyzátor:

2048 kanálů, linearizovaný rozsah energie 3 MeV.


Doba měření:

Volitelný od 10 s do 2 h podle požadované přesnosti výsledků a podle odhadovaných úrovní koncentrací K, U, Th.


Kalibrace:

Tovární kalibrace je prováděna na velkoobjemových standardech pro K, U, Th a pozadí v souladu s doporučením IAEA (International Atomic Energy Agency). Dále mohou být vytvořeny dvě uživatelské kalibrace (např. pro měření na vzorcích nebo měření s kolimátorem).


Řídící systém:

 • Uživatelsky jednoduché ovládání joy-stickem
 • Displej – barevný transreflektivní nebo černobílý LCD s podsvětlením
 • Akustická indikace – vestavěný reproduktor (typ. 90 dB) nebo externí sluchátka s Bluetooth komunikací
 • Paměť dat – více než 500 000 výsledků analýz s plnými spektry s textovými a hlasovými poznámkami
 • GPS – vestavěná nebo externí (NMEA protokol) připojená přes Bluetooth nebo RS232

Firmware je možno aktualizovat s pomocí internetu.


Práce s daty a jejich export:

Každý soubor měření je uložen v paměti Gamma Surveyor Vario a je identifikován číslem souboru, časem měření, výrobním číslem přístroje a kompletní hlavičkou. Tato informace slouží pro usnadnění následné práce s daty (ukládání a zpracování) po jejich přenosu z přístroje do počítače. Soubory sestávají z ASCII řádků se strukturou kompatibilní s MS Excel, obsahující sloupce s výsledky analýz, souřadnice GPS a poznámky. Software Gamma Surveyor Vario pro PC umožňuje export souborů měření pro následné zpracování v dalších softwarech jako jsou např. Surfer nebo Geosoft. Polohové souřadnice mohou být ve formě zeměpisná délka a šířka WGS84 nebo v souřadnicích UTM.


Připojení k PC:

Software Gamma Surveyor Vario pro Windows PC zabezpečuje přenos dat, jejich export a vizualizaci spekter. Tento systém obsahuje kompletní podporu pro přenos dat s pomocí USB kabelu nebo USB flash disku.


Napájení:

Nabíjecí akumulátory Li-Ion (ihned po dodání přístroje připraveny k použití) zabezpečují 24 h souvislý provoz bez dobíjení s minimální ztrátou kapacity v důsledku snížení teploty. Jako náhradní zdroj napájení lze použít 6 článků AA (jednorázových nebo NiMh), externí 12 V autobaterii nebo AC-adaptér.


Rozměry a hmotnost:

 • Ruční řídící jednotka se sondou VN6 – 138 x 100 x 290 mm, 2,4 kg (s Li-Ion akumulátorem).

Pracovní podmínky:

 • Teplotní rozsah je od -10 °C do +50 °C
 • Ochrana – vodovzdorné a nárazuvzdorné provedení, sonda s vrtním kabelem ponořitelná do 100 m.

----